Kąpiel niemowlaka.

Istotnym elementem pielęgnacji niemowląt jest również kąpiel. Dlatego należy je myć delikatnymi środkami myjącymi, przeznaczonymi do pielęgnacji dzieci. Mitem jest to, że dziecka nie można myć codziennie. Warto utrzymywać stałe pory kąpieli. Maluszek powinien być nakarmiony oraz wyspany wtedy będzie czerpał przyjemność z kąpieli.

Warto przed kąpielą przygotować wszystkie rzeczy oraz akcesoria potrzebne po kąpieli. Woda powinna mieć temperaturę ok. 37 stopni Celsjusza. Nie trzeba jej przegotowywać. W zupełności możemy bezpiecznie używać wody bezpośrednio z kranu, a temperaturę mierzyć termometrem.

W trakcie kąpieli niemowlaka ważna jest to, jak trzymamy nasze maleństwo. Trzyma się je lewą ręką podchwytem za jego lewą pachę, główka dziecka jest wtedy delikatnie uniesiona, oparta na lewym przedramieniu rodzica.

Podczas kąpieli niemowlaka myjemy kolejno: głowę, szyję, ręce (od pachy po dłonie), klatkę piersiową, plecy, brzuch, nóżki (od stópek po pachwiny), a na samym końcu pośladki. Do kąpieli stosuje się delikatne środki myjące, natomiast po kąpieli stosujemy balsamy, aby odpowiednio nawilżyć skórę dziecka. Tak jak w przypadku kosmetyków dla dorosłych, zanim znajdziemy odpowiedni produkt, może minąć sporo czasu.

Po kąpieli nie należy mocno pocierać skóry dziecka ręcznikiem, a delikatnie ją osuszać. Pamiętajmy, że zbyt częste kąpiele w samej wodzie mogą powodować wysuszenie delikatnej skóry.

 

Artykuły