Olejki wielofunkcyjne.

Wiele kobiet bardzo ceni kosmetyki wielofunkcyjne, czyli takie, których możemy używać do twarzy, skóry ciała i włosów. Najlepszym przykładem takiego produktu jest olejek wielofunkcyjny, który może zastąpić nawet 3- 4 produkty.

Wszystkie oleje są emolientami. Emolient – preparat natłuszczający skórę. Wytwarza na jej powierzchni warstwę okluzyjną (film), która ogranicza odparowywanie wody.

Emolienty działają na skórę na trzy sposoby:

  • natłuszczają ją, tzn. tworzą na jej powierzchni warstwę okluzyjną, która ogranicza ucieczkę wody przez naskórek (z ang. TEWL)
  • działają emoliencyjnie czyli dają uczucie gładkości i miękkości
  • po wchłonięciu do głębi skóry zatrzymują wodę poprzez blokowanie kanałów, którymi jest ona normalnie wydzielana na zewnątrz

Naturalne oleje pozyskiwane są między innymi z orzeszków arachidowych, orzechów arganowych kokosa. Naturalne oleje są bardziej tłuste od syntetycznych. Mogą powodować zapychanie się ujść mieszków włosowych. Zdarza się również, że bardzo słabo przenikają w głąb skóry. Bardzo trudno jest je wkomponować w emulsje. Poza olejkiem rycynowym nie rozpuszczają się w alkoholu. Potrzebne jest również stosowanie przeciwutleniaczy takich jak witamina E i C, aby nie zjełczały nam podczas użytkowania.

Olejek wielofunkcyjny, który może zastąpić nawet 3- 4 produkty.

Syntetyczne oleje to estry, są otrzymywane przez bezpośrednie reakcje kwasów tłuszczowych z alkoholami. W swojej budowie mają jeden łańcuch tłuszczowy. Ich właściwości zależą od budowy, rodzaju kwasu tłuszczowego oraz alkoholu.

Obecnie w kosmetykach stosowane są częściej oleje syntetyczne.

Jeśli chodzi o działanie olejków na włosy to zdania są podzielone. Oleje mają swoje przeciwniczki i zwolenniczki. Przeciwniczki uważają, że oleje są dobre, ale do suchych, kręconych włosów kobiet z południa, a nie dla prostych i przetłuszczających się. Fanki olejów są zdania, iż oleje działają na włosy jak odżywka, ale nie zawierają substancji konserwujących. Wpływają na wygładzenie włosów, regenerują włosy zniszczone, nawilżają suche i wzmacniają słabe. Najbardziej polecane są posiadaczkom włosów suchych, połamanych, nieodżywionych, ale tak naprawdę stosować je może każdy. Wystarczy dobrać właściwy rodzaj olejku i nie przekraczać zalecanej ilości. Osoby o włosach przetłuszczających się mogą stosować olejki na same końcówki.

Jak stosować oleje na włosy ?

  1. Olejek należy nakładać na czyste rozczesane włosy, najlepiej na jak najcieńsze pasma
  2. Można go trzymać na włosach na włosach od 15 min. do 10 godzin
  3. W czasie olejowania głowa powinna być owinięta ręcznikiem lub czepkiem.
  4. Po olejowaniu należy umyć włosy.
 

Artykuły