Trzymajcie się drogie włosy

To nie dzieje się dokładnie po 40 urodzinach. Faktem natomiast jest, że mniej więcej w czwartej dekadzie życia włosy zaczynają nam sprawiać większe problemy niż dotychczas. Stają się przesuszone albo przeciwnie, nadmierne przetłuszczone, tracą połysk i matowieją, są łamliwe, sprawiają problemy z rozczesywaniem i układaniem. A przede wszystkim nadmiernie wypadają.

Szukanie powodów złej kondycji włosów przypomina śledztwo. Przyczyn może być mnóstwo, a każdą należałoby potwierdzić lub wykluczyć w czasie wizyty u lekarza. Przykładowo: spiętrzenie kłopotów w domu lub pracy. Stres zmniejsza ukrwienie skóry, a gorzej odżywione cebulki to osłabione włosy. Dalej: choroby skóry głowy, w przebiegu których drapiemy skórę, naruszając ochronna barierę naskórka. Kolejno: anemia, stany zapalne w organizmie, problemy z tarczycą, niewłaściwe stężenia hormonów. W końcu – stosowanie diet odchudzających, które ograniczają podaż witamin, minerałów i protein, co ma wpływ i na nasze ogólne samopoczucie, i na zaburzenie wzrostu włosów. W praktyce oznacza to, że kłopoty z włosami powinny nas zmusić do wizyty u specjalisty, który zleconych badaniach laboratoryjnych powinien wykluczyć niedokrwistość z niedoboru żelaza, zaburzenia hormonalne, choroby skórne, np. łojotokowe zapalenie skóry lub grzybicę, jak też zaburzenia odżywiania (np. nietolerancję pokarmową). Wypadanie włosów to bowiem często objaw nie tylko złej pielęgnacji, ale i choroby, bez wyleczenia której, nie rozwiążemy na trwale problemu złej kondycji włosów.

Sztuka mycia

Mycie włosów to tylko z pozoru prosta czynność. Tak naprawdę popełniamy przy niej wiele błędów: płuczemy włosy w zbyt gorącej wodzie, nakładamy za dużą ilość szamponu, zapominamy o masażu skóry głowy. Tymczasem woda do mycia powinna mieć temperaturę zbliżoną do 37˚C, a ilość szamponu musi dostosowana do długości włosów i najczęściej… mniejsza niż zwykle wylewamy. Preparat myjący powinien być zawsze dopasowany do rodzaju i potrzeb skóry głowy. Jeśli jest ona wrażliwa, skłonna do podrażnień, trzeba wybrać kosmetyk łagodny. Skóra sucha nie może być myta silnie działającymi szamponami do włosów przetłuszczających się, bo to zniszczy warstwę ochronnego sebum i nasili kłopoty z fryzurą. Skóra starzejąca się potrzebuje szamponu ze składnikami, które ją odżywią: ceramidami, koenzymem Q10 wyłapującym wolne rodniki i pobudzającym energetyczną przemianę komórek, kofeiną – przyspieszającą mikrokrążenie w skórze oraz minerałami – cynkiem, magnezem, miedzią.

Z kolei włosom matowym przydadzą się produkty z proteinami jedwabiu nadającym kosmykom blasku. Niepolecane są natomiast kosmetyki z silikonami. Owszem, wygładzą włosy, ale będzie to tyko pozór zdrowej ich kondycji. Składniki nabłyszczające oblepiają bowiem łuskę włosa, tworząc na jego powierzchni werniks nieprzepuszczalny dla innych substancji odżywczych, np. z odżywek i masek. Pamiętajmy także, że szampony specjalistyczne, np. zapobiegające wypadaniu włosów wymagają dłuższego czasu, by mogły zadziałać. Zwykle wmasowuje się je w skórę głowy, aż do uzyskania piany, zostawia na trzy minuty, po czym dokładnie spłukuje, najlepiej chłodniejszą wodą. Wtedy zamykają się łuski włosa, a fryzura jest gładsza i lepiej odbija światło.

Zasady odżywiania

Nawet najlepszy szampon pozbawia bowiem kosmyki naturalnej powłoki ochronnej. Odżywka nie tylko ją przywraca, ale też wygładza powierzchnię włosów, regeneruje je, uzupełnia luki powstałe na ich powierzchni, nawilża, ułatwia rozczesywanie.

Odżywkę czy balsam, w przeciwieństwie do szamponu, dobieramy zawsze do rodzaju i potrzeb włosów. Zaaplikowanie rewelacyjnie działającego produktu, ale takiego, który nie jest przeznaczony na nasz problem, w najlepszym wypadku nie przyniesie efektów. Odżywkę nakładamy po każdym myciu, najczęściej na pasma włosów, nie na skórę, w ilości zgodnej z instrukcją. Nałożenie większej jej ilości nie ma sensu, gdyż trzeba będzie ją dłużej spłukiwać, bo resztki kosmetyku osadzone na włosach obciążają je, osłabiają i mogą nasilać wypadanie. Poza tym odżywka nałożona na skórę głowy oblepia mieszek włosa i nie pozwala mu oddychać. Dlatego specjaliści powtarzają: używajmy tyle odżywki, ile się zmieści w zagłębieniu dłoni. Odstępujmy od tej zasady tylko jeśli mamy włosy długie.

Kiedy włosy są bardzo zniszczone, zamiast odżywki lepiej zastosować maskę lub balsam. Te produkty zawierają skoncentrowane składniki aktywne, dlatego mocniej odżywiają, nawilżają i uzupełniają braki w strukturze włosa. Nakładamy je na umytą, odsączoną z wody fryzurę i trzymamy kilka minut, najlepiej owijając głowę ręcznikiem. W cieple działają skuteczniej.

Wzmacnianie przez wcieranie

Innym sposobem pielęgnacji nadmiernie wypadających i osłabionych włosów są płyny i toniki przeznaczone do wcierania w skórę głowy lub spryskiwania już umytych i lekko osuszonych włosów. Najczęściej zawierają składniki odżywcze (m.in. koenzym Q10 i wyciągi roślinne o działaniu antyoksydacyjnym, np. z zielonej herbaty) oraz kompleksy witaminowo-mineralne (m. in z witaminą H, cynkiem, magnezem). Wzmacniają cebulki włosa, odżywiają je, powodując, że łodyga jest mocniej osadzona, a włos żyje dłużej.

Garść faktów o włosach

  • Ile włosów dziennie może nam wypadać, by uznać, że mieści się to w granicach normy? Około 80–100. Jednak specjaliści dopowiadają: dla kogoś, kto ma włosy gęste i grube, utrata takiej ilości nie jest dramatem. Ale ktoś, kto ma fryzurę już przerzedzoną, a włosy cienkie, 100 włosów dziennie mniej – to już dużo.
  • Włosy rosną około 1,5 do 2 centymetrów w ciągu miesiąca.
  • W ciągu 3 miesięcy od wystąpienia szoku psychicznego włosy mogą zacząć wypadać (jest to tak zwane łysienie psychogenne).
  • Około 40 roku życia włosy zaczynają siwieć. Dzieje się to na skutek zaburzeń w przenoszeniu barwnika (melaniny).
  • Faza wzrostu włosa trwa u mężczyzny średnio 2 lata, u kobiety 3–4 lata.

Specjaliści od pielęgnacji włosów wypadających:

 

SERUM PRZECIW WYPADANIU WŁOSÓW DLA MĘŻCZYZN

Serum przeciw wypadaniu włosów dla mężczyzn

Zobacz w e-sklepie

Preparat do wcierania w skórę głowy. Zawiera cynk PCA – który neutralizuje działanie androgenów i testosteronu, zapobiegając utracie włosów, a także nawilża skórę głowy, ma działanie antygrzybicze i antyłupieżowe, oraz opatentowany kompleks ROVISOME® Hair Growth Serum, w skład którego wchodzą kofeina, biotyna, witamina E oraz F i prowitamina B5. Serum zwiększa ilość włosów w fazie wzrostu w stosunku do tych w fazie spoczynku. Wśród pozostałych składników znajduje się nawilżająco-łagodzący wyciąg z aloesu oraz przywracająca nawilżenie betaina.

 

WAX TRICHO SZAMPON WZMACNIAJĄCY PRZECIW WYPADANIU WŁOSÓW


Wax Tricho szampon wzmacniający przeciw wypadaniu włosów

Zobacz w e-sklepie

Szampon zawiera unikalny czynnik wzrostu ROVISOME®Biotin, w jego skład wchodzą: kofeina, biotyna, witaminy E oraz F i prowitamina B5 zamknięte w specjalnych lipidowych mikrosferach. Nowatorski sposób transportu składników aktywnych – ROVISOME® Delivery System ma zapewnić ich dotarcie do głębszych warstw skóry i do cebulki włosa.

 

 

Artykuły