Pielęgnacja skóry z Atopowym Zapaleniem Skóry.
Okres zbliżającej się zimy to trudny czas dla osób z AZS (atopowym zapaleniem skóry) O tej porze roku objawy są bardzo mocno nasilone, co wiąże się z utrudnieniem codziennego funkcjonowania.
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą i dziedziczną. Dotyka od 2 do 5 % dorosłych i aż od 10 do 20 % dzieci na całym świecie. Skóra osoby z AZS jest sucha, spierzchnięta często jest skłonna do podrażnień. Okresowo stan choroby zaostrza się i objawy są nasilone (wiosna i zima). Nie ma niestety złotego środka, który pomoże całkowicie wyleczyć atopowe zapalenie skóry, możemy jedynie złagodzić objawy odpowiednią pielęgnacją. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 30 lat populacja osób, które mają problem z AZS wzrosła nawet trzykrotnie. Częściej dotyka ona dzieci niż dorosłych. Najczęstsze obszary występowania AZS to szyja, dekolt, wewnętrzna część łokci, pod kolanami, dłonie oraz stopy.
Czynniki sprzyjające powstawaniu AZS
- Czynniki genetyczne- zostało udowodnione naukowo, że istnieje związek między AZS a katarem alergicznym czy astmą. Jeśli jedno lub oboje rodziców cierpi na jeden z tych stanów, istnieje duża szansa, że ich dziecko zachoruje na atopowe zapalenie skóry. Ryzyko to rośnie proporcjonalnie, a więc jeżeli oboje rodzice cierpią na wszystkie te trzy stany, szansa, że ich dziecko odziedziczy chorobę, również rośnie.
- Płeć – kobiety są bardziej podatne na AZS, niż mężczyźni.
Skóra atopowa nie jest w stanie prawidłowo wykształcić NMF – czyli naturalny czynnik nawilżający, brakuje w nim aminokwasów. Na skórze atopowej brakuje również lipidów. Dlatego ochrona barierowa skóry jest dość mocno osłabiona.
Niestety, skóra, która jest sucha i swędząca pogłębia często objawy atopowego zapalenia skóry. Jeśli chory odczuwa swędzenie to próbuje zaspokoić to odczucie najczęściej drapaniem, drapie skórę zakłócając czynności bariery skórnej, skóra wówczas narażona jest na infekcje. Z kolei bakterie powodują podrażnienie i niestety świąd pogłębia się, jest to tzw. mechanizm błędnego koła skóry atopowej.
Zaburzenia czynności bariery naskórkowej powoduje przenikanie substancji drażniących i alergicznych to powoduje stan zapalny: uczucie swędzenia drapanie, i wracamy do zaburzenia czynności bariery naskórkowej, czynności te powtarzają się wciąż na nowo.
Inne czynniki sprzyjające powstawaniu AZS:
- Alergie pokarmowe – np. na mleko, ser, orzechy, skorupiaki
- Alergie na roztocza kurzu domowego, pyłki
- Tkaniny szorstkie lub nieprzepuszczające powietrza – np. wełna i nylon • Nikiel – metal powszechnie spotykany w biżuterii i zegarkach.
- Formaldehydy
- Niektóre detergenty – często oznaczone jako „biologiczne”
- Stres
- Niedobór snu
- Pot
- Dym papierosowy
Jak pielęgnować skórę z Atopowym zapaleniem skóry?
- Utrzymywanie niskiej temperatury i wilgotności w pomieszczeniach, aby uniknąć pocenia się.
- Noszenie ubrań (zwłaszcza tych, znajdujących w bezpośrednim kontakcie ze skórą), które są delikatne i przewiewne. Bawełna jest wygodna, a zimą można nakładać kilka warstw ubrań z bawełny. Najlepiej unikać materiałów mogących podrażniać skórę, o drapiącej fakturze jak wełna oraz niepozwalających skórze oddychać jak nylon.
- Trzymanie produktów do pielęgnacji skóry w lodówce, ponieważ chłodne kremy pomagają złagodzić swędzenie i przynoszą ulgę.
- Prowadzenie dzienniczka i notowanie w nim wszelkich czynników, które mogą wywoływać zaostrzenia schorzenia.
- Spędzanie wakacji w chłodnym i umiarkowanym klimacie – nie za gorącym i nie za zimnym.
- Pranie nowych ubrań przed założeniem, w celu usunięcia drażniących barwników i impregnatów.
- Zakładanie na noc bawełnianych rękawiczek, aby zapobiec drapaniu się podczas snu.
- Kąpanie się pod prysznicem, nie w wannie, zawsze w niezbyt gorącej wodzie (<32°) i nie za często, ani nie za długo.
- Ograniczenie czasu kąpieli do 5-10 minut.
- Za każdym razem stosowanie olejków do kąpieli (lub pod prysznic), ponieważ mają one działanie odbudowujące warstwę lipidów i pielęgnacyjne.
- Po kąpieli delikatnie osuszanie całego ciała bardzo miękkim bawełnianym ręcznikiem, nie wolno pocierać skóry, aby jej nie podrażnić. Szczególnie starannie należy wysuszyć wszystkie załamania skóry.
- Ćwiczenia jogi lub medytacje, aby zredukować stres.
- W profilaktyce stosowanie preparatów nawilżających, co najmniej dwa razy dziennie w okresach zaostrzenia zmian atopowych • Na chłodne noce używanie specjalnej kołdry oraz pościeli i poszewki dla alergików, przepuszczających powietrze i pot, zatrzymujących roztocza i ich odchody.