Łupież tłusty i suchy – jak z nimi walczyć?

Problem łupieżu został poruszony w poprzednim artykule. Dzisiaj skupimy się na kolejnych dwóch rodzajach łupieżu. Nie jest to nic przyjemnego, kiedy mamy nawracający problem łupieżu i nie możemy sobie sami z nim poradzić. Nie ma idealnego i uniwersalnego środka, który byłby w stanie pomóc każdemu. Najczęściej spotykanym łupieżem jest łupież tłusty oraz suchy.

Łupież tłusty

Zwany jest również łupieżem łojotokowym. Ten rodzaj łupieżu objawia się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy nosimy czapki. Spocona skóra głowy oraz ciepło pod czapką są idealnym środowiskiem do rozwoju łupieżu. Wywołany on jest przez drożdżaki Pityrosporum, ovale. Może być też konsekwencją nieleczonego łupieżu suchego.

Najczęściej uaktywnia się u:

  • nastolatków w okresie dojrzewania,
  • kobiet w okresie menopauzy,
  • osób ze stwierdzonymi chorobami neurologicznymi i psychicznymi,
  • osób narażonych na ciągły stres.

Ten rodzaj łupieżu ulega remisji wiosną i latem, kiedy nasza skóra głowy nie potrzebuje okrycia w postaci czapki.

Objawy łupieżu tłustego to przetłuszczające się nadmiernie i częściej niż dotychczas skóra głowy i włosy. Skóra głowy zaczyna być zaczerwieniona i swędzi. Naskórek z głowy zaczyna się złuszczać i osypywać na ubranie i ramiona. Czasami zdarza się, że jest on błędnie mylony z łojotokowym zapaleniem skóry.

Leczenie łupieżu tłustego jest trudne. Wymaga konsultacji ze specjalistą i nie warto robić tego na własną rękę. Preparaty pomocne przy leczeniu łupieżu tłustego zawierają m.in. kwas salicylowy, siarkę, selen, pirytonian cynku, ketokonazol, chlorek 1-metylonikotynamidu oraz pochodne imidazolowe. To substancje czynne, o działaniu przeciwłojotokowym. Wciera się je w skórę głowy, mają one unormować wydzielanie sebum. Lekarz może przepisać także zestaw witamin, wzmacniających skórę głowy. Będą to witaminy z grupy B oraz witaminy E i A. Również niedobory minerałów: selenu, cynku, magnezu, żelaza, wapnia czy potasu mogą być przyczyną początku łupieżu tłustego.

Łupież suchy

Jest najpopularniejszym rodzajem łupieżu. Łupież suchy dotyka osób, u których skóra głowy jest wrażliwa na Pityrosporum ovale. Niewielkie ilości tego drożdżaka powodują stan zapalny skóry głowy. Za każdym razem, gdy poruszamy głową z włosów osypują się suche płatki łupieżu. Inną przyczyną powstawania łupieżu suchego, są niewłaściwie dobrane kosmetyki – szampon, maska, lakier, pianka do włosów, a nawet farba. Nie tylko taka do użytku domowego, ale nawet profesjonalna. Źle dobrane kosmetyki, zarówno do pielęgnacji jak i stylizacji włosów, prowadzą do podrażnienia i kontaktowego zapalenia skóry głowy. Wtedy w obronie naskórek się złuszcza i widoczne są na ubraniach białe płatki łupieżu.

Leczenie łupieżu suchego jest długotrwałe, ponieważ trzeba znaleźć odpowiednie preparaty pielęgnujące, które jednocześnie będą łagodne dla skóry głowy. Najlepiej zastosować delikatny szampon, bez zapachu o odczynie 5, 5 pH. Jeśli przyczyną był niewłaściwy kosmetyk taka kuracja powinna pomoc pozbyć się problemu. Gdyby jednak tak się nie stało, można zastosować do leczenia specjalne szampony przeznaczone dla skóry głowy z łupieżem suchym. Zdarza się czasami, że po użyciu leczniczego szamponu łupież się nasila. Może to być dowód skuteczności kosmetyku. Po kilkakrotnym myciu powinien on ściągnąć zalegającą łuskę i w ten sposób oczyścić skórę. Jeśli jednak łuszczenie się skóry nie ustąpi po kilku użyciach, prawdopodobnie szampon zawiera substancje drażniące naszą skórę i koniecznie trzeba go wymienić na inny.

Aby uniknąć problemu powracającego łupieżu, należy zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację skóry głowy i samych włosów. Dokładnie myć skórę głowy, a po myciu nakładane odżywki i maski dobrze spłukiwać z włosów. Należy pamiętać również o odpowiedniej temperaturze wody podczas mycia. Włosy nie lubię, gdy jest ona za gorąca, dlatego należy spłukiwać włosy ciepłą a następnie letnią wodą.

ZOBACZ SZAMPON WAX OLAMIN POLECANY DO PIELĘGNACJI SKÓRY GŁOWY Z ŁUPIEŻEM

 

Artykuły