Kontrowersyjne składniki kosmetyków część I.

Co kryją perfumy ?

Wyraz perfumy pochodzi z języka francuskiego „per fumée”, co w tłumaczeniu znaczy „poprzez dym”. Rolą perfum jest nadanie zapachu. Zapachu, który jest dla nas miły, niedrażniący, zgodny z naszym gustem i odpowiednim do sytuacji. Do produkcji zapachów używano dawniej dość kontrowersyjnych składników pochodzenia zwierzęcego, które dziś próbuje się zastępować substancjami syntetycznymi. Do tych najpopularniejszych należy:

Piżmo

jest to wydzielina z gruczołów około odbytniczych piżmowca. Można je również pozyskiwać od innych zwierząt. Jest najmocniejszym oraz najdroższym składnikiem perfum. Naturalne piżmo pachnie amoniakiem, po rozpuszczeniu w roztworze alkoholowym, nabiera właściwego zapachu. Jest on słodki i ciepły, bardzo trwały. Zapach dojrzewa wiele miesięcy, utrwala kompozycje zapachowe. Piżmo używane jest w około 35 % męskich zapachów. Ze względu na cenę, jaką osiąga 1 gram oraz protesty obrońców praw zwierząt zaczęto wytwarzać piżmo syntetyczne. Piżmo syntetyczne ma jednak gorszy zapach niż piżmo naturalne.

Ambra

jest to wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota, prawdopodobnie powstaje w wyniku niestrawności lub zaparć u wieloryba. Wydzielina ta, unosi się na powierzchni wody podczas żerowania. Bryły ambry mają różnorodne kształty i osiągają wagę nawet do kilkudziesięciu kilogramów. Jest lżejsza od wody, konsystencją przypomina wosk koloru od żółtego przez szarą do brązowej. Topi się w temperaturze ok. 100 stopni, rozpuszcza się w tłuszczach. Świeża ambra ma przykry zapach. Po wysuszeniu traci go i zyskuje lekką przyjemną woń, uzyskiwaną w procesach fotooksydacji i autooksydacji. Zapachem przypomina zapach morza. Używają jej renomowani producenci perfum. W produktach perfumeryjnych pełni również rolę utrwalacza innych zapachów. Obecnie naturalna ambra nie jest stosowana ze względu na ochronę kaszalotów. Produkowane są jej substytuty roślinne np. z czystka i nasion hibiskusa lub syntetyczne.

Cybet (Cywet)

jest to wysuszony ekstrakt z gruczołów około odbytniczych drapieżnych ssaków – cywety afrykańskiej. Zwierzęta są hodowane specjalnie po to, aby uzyskiwać ekstrakt. Cywet wydzielają zarówno samce jak i samice. Od jednego osobnika można uzyskać do 250 gram surowcu w ciągu roku. Jest on koloru żółtego, konsystencją przypomina masło. Ma charakterystyczny zwierzęcy zapach. Słodki zmysłowy, bardzo intensywny. Surowiec otrzymuje się poprzez wysuszenie gruczołu, rozdrobnienie go, a następnie macerację na zimno alkoholem etylowym. W wyrobach perfumeryjnych stosuje się zarówno naturalną jak i syntetyczną formę. Cywet stosuje się jako utrwalacz zapachów i zalicza do feromonów.

cyweta, cybet, perfumy

cyweta afrykańska

Kastoreum

jest to żółtego koloru wydzielina gruczołów skórnych bobrów. Gruczoły występują zarówno u samców jak i samic. Zwierzętom wydzielina ta służy do natłuszczania futra oraz w połączeniu z moczem do oznaczenia swojego terytorium. Ma bardzo mocny zapach. Kastoreum uzyskuje się poprzez ekstrakcję wydzieliny oraz macerację wysuszonego gruczołu. Sam gruczoł ma masę około 100 gram. Wysuszony ma kolor ciemny, jest twardy. Daje się łatwo rozdrobnić. Stosowany jest głównie w męskich zapachach ze względu na pikantność i zmysłowość zapachu. W damskich perfumach stosuje się go w orientalnych zapachach. Wykorzystywany jest również jako utrwalacz zapachów, dodatek zapachowy do mydeł i pudrów. Używa się zarówno naturalnego jak i syntetycznego Kostoreum. Co ciekawe tego zapachu używa się również w przemyśle spożywczym.

Surowce pochodzenia zwierzęcego wzmacniają kompozycję zapachową. Dzięki nim perfumy nie ulatniają się tak szybko. Mają bardzo intensywne i charakterystyczne zapachy. Prócz funkcji zapachowej mają rolę wzmacniania również całej kompozycji zapachowej. W przemyśle perfumeryjnym zaczęto używać syntetycznych zamienników ze względów etycznych oraz łatwość ich produkcji.

 

Artykuły