Najnowsze metody walki z nadmiernym wypadaniem włosów u kobiet.
O czym marzy prawie każda kobieta? O długich, grubych i lśniących włosach. Niestety, nie zawsze możemy mieć to, o czym marzymy. Czasami Matka Natura jak na złość robi wszystko odwrotnie niż od niej oczekujemy. Tak samo jest z włosami. Niestety niektóre kobiety cierpią na przypadłość nadmiernego wypadania włosów. Stan włosów na głowie odbiega od tych z marzeń, co wtedy robić? Jak radzić sobie z tym problemem?
Przyczyny wypadania włosów.
Zacznijmy od problemu wypadania włosów. Przede wszystkim należy zdiagnozować przyczyny wypadania włosów. Jest ich wiele należą do nich między innymi:
- zatrucie toksynami, metalami ciężkimi
- stres,
- chemioterapia,
- choroby zakaźne,
- choroby ogólnoustrojowe: toczeń rumieniowaty, nadczynność i niedoczynność tarczycy,
- leki takie jak: cytostatyczne, immunosupresyjne, przeciwtarczycowe, przeciwzakrzepowe, stosowane w chorobach serca, antykoncepcja,
- choroby skóry głowy (np. grzybica),
- choroby psychiczne, • niewłaściwa dieta,
- niedobór cynku, który przyczynia się do prawidłowego wzrostu włosów; odpowiada za prawidłową syntezę białek, w tym keratyny, czyli białka tworzącego włókna włosa,
- palenie papierosów,
- promieniowanie UV,
- słona i chlorowana woda,
- wiatr i piasek,
- wahania wilgotności powietrza,
- niska temperatura i śnieg,
- zimne powietrze.
Aż 5% kobiet poniżej 30 roku życia, a 60% w wieku powyżej 70 lat, dotkniętych jest problemem nadmiernego wypadania włosów. Wiele kobiet leczy się samodzielnie. Najczęściej bez efektu. Im szybciej zareagujemy i znajdziemy przyczynę i właściwą drogę leczenia, tym większe prawdopodobieństwo, że uratujemy dużą część włosów przed wypadaniem i umożliwimy odrost nowych włókien.
Oprócz w/w problemów, przyczyną wypadania włosów może być łysienie androgenowe u kobiet, które najczęściej wynika z nieprawidłowej gospodarki hormonalnej. Najczęściej ujawnia się w okresie menopauzy. Jednak androgenowy typ łysienia, może rozpocząć się już u nastolatków – im wcześniej się zacznie, tym bardziej włos jest ścieńczały. Utrata włosów u kobiet ma zazwyczaj silne podłoże genetyczne, które może być dziedziczone. Włosy wypadają ze szczytu głowy oraz nad skroniami. Przyczyną łysienia androgenowego, mogą być również, czynniki genetyczne oraz antykoncepcja hormonalna. Jednak łysienie damskie różni się znacząco od łysienia męskiego. U kobiet nie wypadają włosy i nie widać zupełnie łysej skóry głowy. U kobiet są to prześwity, ścieńczenie włosa. Pierwszą oznaką utraty włosów, które większość kobiet zauważa, to powiększenie przedziałka oraz zmniejszenie objętości włosów chwyconych w kucyk.
Jak radzić sobie z problemem nadmiernego wypadania włosów?
Po pierwsze należy być cierpliwym podczas „walki” z wypadającymi włosami. Pierwsze efekty wszystkich kuracji są zauważalne po około 3-4, a nawet 5 miesiącach stosowania kuracji. Ważna jest też kontrola wyników hormonów takich jak:
- hormony tarczycy
- estrogeny
- testosteron
- androgeny
- progesteron
Obecnie są dostępne nowoczesne metody walki z nadmiernym wypadaniem włosów.
- Grzebień laserowy. Jest to urządzenie do terapii światłem czerwonym, które poprawia krążenie i pobudza mieszek włosowy. Jest przeznaczony tylko dla mężczyzn (choć niektóre kobiety również go stosują). Z badań wynika, że 45% użytkowników zauważyło poprawę po 8 tygodniach i 90% po 16 tygodniach stosowania – włosy przestają wypadać, pojawia się zauważalny odrost.
- Przeszczep włosów. Podczas takiego zabiegu mieszki włosowe przeszczepiane są ze zdrowego obszaru na ten zaatakowany łysieniem. Jest to skuteczna, trwała oraz przynosząca naturalny efekt metoda.
- W aptece są dostępne preparaty z zaawansowanymi molekułami, które sprzyjają optymalnemu funkcjonowaniu komórek macierzystych wytwarzających nowy włos. Cząsteczki te skracają fazę uśpienia włosa, aby zwiększyć gęstość włosów poprzez utrzymanie komórek macierzystych w środowisku hipoksji, czyli niskiej zawartości tlenu, która ułatwia im prawidłowe funkcjonowanie. Preparaty tego typu sprawiają, że cebulki włosów są aktywowane (w fazie uśpienia między cyklami wzrostu i wypadania włosów), a włosy stają się gęstsze.
- Podczas zabiegu mezoterapii lekarz wstrzykuje w głąb skóry substancje aktywne, które stymulują regenerację włosów. W tym celu wykorzystuje jednorazowe strzykawki, wyposażone w bardzo cienkie igły. Pojedyncza sesja trwa około 20-30 minut. Zazwyczaj terapia przebiega w dwóch etapach. Początkowo leczy się stany chorobowe, przywracając prawidłowe funkcjonowanie skóry głowy i dbając o regenerację włosa. W drugim etapie stosuje się serię zabiegów, pozwalających na podtrzymanie osiągniętych rezultatów.