Koronawirus a włosy – jak często myć włosy i skórę głowy?

Produkty WAX Pilomax oferujemy również na  Allegro z opcją dostawy SMART kurierem i do paczkomatów

Zapraszamy TUTAJAllegro

Higiena to podstawa w obecnej sytuacji, jaką jest pandemia koronawirusa. W obawie przed zachorowaniem m.in. zwiększamy częstotliwość mycia rąk i unikamy dotykania przedmiotów w przestrzeni publicznej. A co z włosami?

Mycie włosów i skóry głowy, do którego należy używać odpowiednich szamponów dobranych ze względu na rodzaj skóry głowy, to podstawa pielęgnacji i higieny. Szampony usuwają z powierzchni włosa nadmiar sebum, zanieczyszczenia i pozostałości środków do stylizacji. Jak często powinniśmy myć włosy i skórę głowy? Przez lata teorie na ten temat ulegały zmianom. Dotychczas większość trychologów zalecała dobranie częstotliwości mycia do ilości wydzielanego sebum, długości włosów oraz indywidualnych preferencji higienicznych. W przypadku łojotoku czy nadmiernego pocenia się należy myć głowę często. U osób z krótkimi  włosami codzienne mycie nie wpływa negatywnie na stan włosów i skóry głowy, oczywiście pod warunkiem stosowania odpowiednich szamponów i przestrzegania prawidłowej procedury mycia. Jeśli włosy są długie, to niestety zbyt częste mycie może spowodować uszkodzenia włosów, szczególnie jeżeli włosy mokre są silnie pocierane ręcznikiem lub temperatura suszenia jest za wysoka. U osób ze skórą głowy o normalnym poziomie natłuszczenia czy też ze skóra suchą zazwyczaj nie ma potrzeby mycia włosów i skóry głowy codziennie. Jednak w obliczu zagrożenia jakim jest koronawirus, sytuacja wygląda nieco inaczej.

Głowę powinniśmy myć codziennie, szczególnie jeżeli mamy kontakt z innymi ludźmi, czyli np. jeździmy komunikacją miejską, chodzimy do pracy, robimy zakupy w sklepach. Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, a na włosach gromadzi się nie tylko kurz i sebum, ale także właśnie drobne kropelki śliny zwierające koronawirusa, Kładąc się spać wcieramy je w poduszkę a to jest najkrótsza droga do kontaktu z naszymi błonami śluzowymi.

 

Artykuły