Komórki macierzyste w kosmetykach pielęgnacyjnych.

Komórki macierzyste używane są nie tylko w medycynie, ale również w kosmetologii. Pierwszy raz w kosmetyku użyto komórki macierzystej, pochodzącej z jabłka w 2008 roku.

Komórki macierzyste znajdują się w naszej skórze, w warstwie podstawnej skóry, dlatego ma ona zdolność odnowy. Charakterystyczna dla komórek macierzystych jest ich zdolność do nieograniczonej liczby podziałów, szczególnie komórek młodych, ponieważ ta zdolność zmniejsza się z wiekiem.

komórki macierzyste

Komórki macierzyste pozyskiwane są z merystemów wierzchołkowych łodygi i korzeni bocznych tj. z wierzchołków wzrostu. Do celów kosmetycznych komórki są rozmnażane w warunkach laboratoryjnych metodą mikrorozmnażania (metoda in vitro). Są to bardzo małe komórki z ogromnymi możliwościami. Komórki wykorzystywane w kosmetykach pochodzą z jabłek szwajcarskich, róży alpejskiej, winogrona, drzewa arganowego, zielonej herbaty i palmy daktylowej. Komórki macierzyste stosowane są do stymulowania ciągłej produkcji kolagenu. To właśnie on odpowiada za jędrność i elastyczność skóry.

Komórki macierzyste używane w kosmetykach są ekstraktami roślinnymi, jest to surowiec kosmetyczny uzyskiwany drogą laboratoryjną. Pozyskane w wyniku trawienia błony komórkowej metabolity oraz czynniki epigentryczne są zamykane w liposomach. Dzięki temu mogą przenikać przez naskórek. Komórki macierzyste są wykorzystywane w kosmetologii w kremach i składnikach stosowanych w gabinetach kosmetycznych. Produkty te są bezpieczne dla skóry, nie powodują podrażnień i skutków ubocznych. Ich działanie zostało potwierdzone badaniami oraz testami in vitro i in vivo.

Do rozwoju nauki o komórkach macierzystych przyczynili się polscy naukowcy z Wrocławia jako pierwsi na świecie wyprowadzili komórki macierzyste MIC-1. Są to komórki macierzyste pozyskiwane z rosnącego poroża jelenia. Komórki te mimo pochodzenia zwierzęcego są identyczne z komórkami występującymi w ludzkim organizmie, są całkowicie bezpieczne w stosowaniu. Badania in vitro przeprowadzone na komórkach skóry wykazały, że keratynocyty oraz fibroblasty zostają pobudzone do odnowy, co powoduje odzyskanie sprężystości przez tkanki.

Dzięki wprowadzeniu komórek MIC-1 do kosmetyków, skóra może się regenerować, jest naturalnie chroniona przez ich podobieństwo do ludzkich komórek. Jednocześnie komórki ludzkie mogą być stale stymulowane do produkcji kolagenu i elastyny, jest przyspieszony proces odbudowy. W 2012 roku na rynek kosmetyczny trafiła pierwsza linia kosmetyczna oparta na komórkach macierzystych MIC-1. Kosmetyki, których skład oparty jest na komórkach MIC-1, przeznaczone są głównie do antystarzeniowej i regeneracyjnej kuracji twarzy. Mają one zastosowanie w preparatach do pielęgnowania włosów i rzęs. Są również wykorzystywane w zabiegach w gabinetach kosmetycznych takich jak mezoterapia bezigłowa czy sonoforeza. Dzięki nim skóra zostaje odżywiona i zregenerowana, zostają powstrzymane procesy starzenia się. Fibroblasty pod wpływem komórek MIC-1 produkują nowe włókna kolagenu i elastyny.

 

Artykuły