WŁOS DAJE GŁOS

Piękne i zdrowe włosy są ważnym elementem urody. Nie tylko dodają uroku, ale często odzwierciedlają stan naszego ciała, a nawet umysłu. Co robić kiedy niepokojącą ilość włosów znajdujemy w swoim otoczeniu – na szczotce, ubraniach, podłodze? Jeśli doświadczamy zjawiska nadmiernego przerzedzania się ich to często znak, że włosy chcą nam o czymś powiedzieć.

Zupełnie normalne (fizjologiczne) jest wypadanie do 100 włosów dziennie, każdy włos wypada w ciągu 2 – 6 lat, a na jego miejscu pojawia się nowy. Sytuacja, w której włosów wypada dużo więcej oznacza, że mamy do czynienia ze zjawiskiem nadmiernej utraty włosów, co jest skutkiem zmian zachodzących w naszym organizmie. Mogą to być zmiany banalne, które łatwo odwrócić lub poważne zmiany chorobowe. Żeby je zidentyfikować, najlepiej w pierwszej kolejności zwrócić się do trychologa, który rozwiąże nasz problem, albo poleci zwrócić się do lekarza specjalisty.

Dlaczego włosy wypadają?

Nadmierne wypadanie włosów ma wiele przyczyn, od niewłaściwej diety, niehigienicznego trybu życia do zmian wynikających z procesów chorobowych. Poniżej zostaną omówione najczęstsze przyczyny nadmiernej utraty włosów.

• okres poporodowy, po porodzie spada poziom estrogenów i włosy zaczynają gwałtownie wypadać, dzieje się tak, ponieważ w czasie ciąży poziom estrogenów był wysoki, powodował zaburzenie prawidłowego przebieg cyklu wzrostu włosa. W rezultacie nie dochodziło do fazy katagenu (fazy wypadania włosa) i włosy stawały się gęstsze. Po ok. 2 miesiącach po porodzie, poziom estrogenów zaczyna spadać, cykl wzrostu włosa zostaje przywrócony i włosy, które miały stopniowo wypadać przez 9 miesięcy ciąży, gwałtownie wypadają. Taki stan zwykle trwa do 6 – 9 miesięcy, może go przedłużyć karmienie piersią, ponieważ w tym czasie wzrasta poziom prolaktyny – hormonu wywołującego laktację, którego zbyt duża ilość przyczynia się do wypadania włosów.

• menopauza, to okres zaburzeń hormonalnych, które wpływają na zmiany zarówno w jakości jak i ilości włosów.
W tym czasie – zmniejsza się ilość estrogenów – hormonów, korzystnie działających na mieszki włosowe,
– zwiększa się ilość androgenów – hormonów, działających niekorzystnie na mieszki włosowe, które przyczyniają się do przerzedzenia włosów i łysienia.

• zaburzenia pracy tarczycy, jeśli wykluczone zostały inne czynniki przyczyniające się do wypadania włosów, a ich utrata wciąż wzrasta, warto zbadać tarczycę. Nadczynność oraz niedoczynność tarczycy może być przyczyną wypadania włosów, a nawet łysienia.

• zaburzenia gospodarki hormonów płciowych, w tym przypadku najczęściej mamy do czynienia z łysieniem typu męskiego oraz łysieniem androgennym u kobiet. Jest to najczęściej występujący rodzaj łysienia, wywołany działaniem męskich hormonów płciowych – androgenów. Łysienie androgenne najczęściej dotyka mężczyzn, ale może również i kobiet. Często ma charakter dziedziczny i dotyczy osób rasy białej. Za ten proces łysienia odpowiedzialna jest pochodna testosteronu DHT – (5α-Dihydrotestosteron), która powoduje zwężenie mieszków włosowych i w efekcie blokuje wzrost włosa.
Innym powodem jest nadmiar prolaktyny, która blokuje syntezę estrogenów wokół mieszków włosowych. W ten sposób zostaje skrócony cykl życia włosa i mieszki włosowe są miniaturyzowane.

• stres, to jeden z najpopularniejszych czynników powodujących nadmierną utratę włosów. W reakcji na stres, ciało napina się i dochodzi do różnego typu skurczy mięśni, także tych przywłosowych. W wyniku napięcia i zaciskania zmniejsza się ukrwienie skóry, przez to cebulki włosowe są gorzej odżywione. W stanie stresu również zwiększa się produkcja prolaktyny, której nadmiar sprzyja wypadaniu włosów.

• chemoterapia po około 2-4 tygodniach od rozpoczęcia leczenia dochodzi do mniej lub bardziej nasilonego wypadania włosów. Włosy mogą wypadać stopniowo lub masowo. Włosy, które nie wypadły, a zostały uszkodzone przez chemię, stają się cienkie, suche i łamią się również tuż przy skórze głowy. Włosy po chemioterapii, a dokładnie meszki włosowe stają się obok komórek nowotworowych, jedną z głównych ofiar terapii. To jak będzie przebiegał proces łysienia zależy od specyfiki konkretnego leku cytostatycznego, jego dawki i predyspozycji pacjenta. Nie wszystkie cytostatyki prowadzą do wyłysienia. Skutek leczenia na szczęście jest odwracalny i włosy zaczynają odrastać 1-2 miesiące po zakończeniu terapii.

Jakie mogą być inne przyczyny utraty włosów?

• zaburzenia genetyczne;
• zatrucie toksynami, metalami ciężkimi;
• choroby: zakaźne, ogólnoustrojowe, skóry głowy np. grzybica;
• skutek uboczny przyjmowanych leków: immunosupresyjne, przeciwtarczycowe, przeciwzakrzepowe, stosowane w chorobach serca, antykoncepcja;
• zła dieta (np. niskokaloryczna i uboga w białko, powiązane z niedoborami patrz poniżej);
• niedobór cynku, żelaza, witamin z gr. B, witaminy A i biotyny;
• palenie papierosów;
• nieprawidłowa pielęgnacja i nadmierna stylizacja włosów.

Jak wzmocnić włosy?

Odpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy może wspomóc leczenie, a także zahamować proces wypadania. Idealnie sprawdzą się kosmetyki, które swoim składem przeciwdziałają wypadaniu włosów, a także wspomogą ich wzrost. Do codziennej pielęgnacji warto włączyć łagodny szampon WAX Daily z wyciągiem z pokrzywy lub wierzby białej, który m.in. zapobiega łysieniu i poprawia mikrokrążenie skóry głowy, pobudzając cebulki do wzrostu. 1-2 razy w tygodniu warto przeprowadzić regenerację włosów i skóry głowy, odpowiednio dobraną maską WAX, która odbuduje uszkodzone włókno włosowe i zmniejszy wypadanie włosów. Zawarte w niej składniki: keratyna, pantenol, witaminy i naturalne ekstrakty roślinne, powodują wzmocnienie włosów poprzez korzystne oddziaływanie na skórę głowy i mieszki włosowe.

Zobacz w e-sklepie

 

Artykuły