Kosmetyka anti-aging – najnowsze osiągnięcia.

Anti-aging z angielskiego „przeciw starzeniu się– to istotny dział w kosmetologii, który zajmuje się profilaktycznym działaniem i skutecznym łagodzeniem skutków starzenia się skóry. Zapewne większość kobiet chce ukryć swój wiek, dlatego zależy im, aby jak najwcześniej zacząć hamować procesy starzenia. Starzenie skóry wiąże się z opóźnieniem procesów komórkowych skóry, spada elastyczność oraz jędrność skóry. Procesy starzenia dzielimy ze względu na miejsce ich pochodzenia: wewnątrzpochodne i zewnątrzpochodne. Najszybciej zobaczymy starzenie się na twarzy i w miejscach „odkrytych” narażonych na światło słoneczne. Często prócz zmarszczek pojawiają się również przebarwienia związane z wpływem światła UV na skórę. Naprzeciw naszym oczekiwaniom, zahamowania procesów starzenia, wychodzi kosmetologia, a dokładniej zabiegi anti-aging, wśród których wyróżniamy:

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym (PRP, ang. Platelet Rich Plasma)

staje się coraz popularniejszym zabiegiem medycyny estetycznej. Co to jest i na czym polega? Do zabiegu wykorzystuje się krew pobraną od pacjenta, przez co jest to materiał w pełni autologiczny. Do przeprowadzenia zabiegu pobiera się z żyły odłokciowej od 7 do 23 ml krwi. W zależności, do czego chcemy jej użyć czy będzie to mezoterapia, wypełnienie czy maska. Pobraną krew umieszcza się w próbówce i poddaje wirowaniu. W wirówce po wywirowaniu otrzymujemy 3 warstwy, jedna z nich to płytki krwi. Osocze podlega 2-4 krotnemu zagęszczeniu. Zabieg wykonuje się ze znieczuleniem. W ty celu stosuje się krem Emla.

Osocze bogato płytkowe zawiera w sobie płytki krwi oraz leukocyty. Zabieg polega na wypełnieniu zmarszczek poprzez stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu oraz elastyny. Stymuluje procesy komórkowe skóry. Zmarszczki są wypełniane, a materiał wypełniający nie pochodzi z zewnątrz. Zabieg wykonywany jest na twarzy, dekolcie oraz szyi. Mazoterapię należy wykonać 2-4 raz w odstępach czasu dwóch tygodni. Później należy powtarzać zabieg 1-2 razy w roku. Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego zaleca się również po zabiegach medycyny estetycznej np. po laserze frakcyjnym. Aby przyspieszyć procesy gojenia się skóry stosuje się maskę z PRP. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest małopłytkowość krytyczna, przewlekłe schorzenia wątroby, przyjmowanie leków na bazie aspiryny, zespoły dysfunkcji płytek, posocznica, niedobór fibrynogenu, terapia antykoagulacyjna.

 

Terapia hiperbaryczna (HBOT)

jest to zabieg nieinwazyjny. Zabieg tlenoterapii wykonywany jest w jednoosobowej komorze hiperbarycznej. Do zabiegu wykorzystywany jest 100% tlen, jest on pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym. Efekt to zwiększenie liczby komórek macierzystych we krwi oraz dostarczenie tlenu do całego organizmu. Tlenoterapia doskonale sprawdza się również po zabiegach chirurgii estetycznej. Tlen pod zwiększonym ciśnieniem pobudza i przyspiesza naturalne procesy leczenia ran poprzez poprawę krążenia krwi, stymulację tworzenia naczyń krwionośnych, redukowanie obrzęków i zabijanie bakterii beztlenowych – przyczynę najgorszych zakażeń ran.

Istotną rolę w zabiegach anti-aging odkrywa witamina C, nazywana również „witaminą młodości”. Istnieją dwie formy witaminy C, w 100% aktywną formą biologicznie czynną jest witamina C lewoskrętna, która jest najsilniejszym antyutleniaczem, zwalcza wolne rodniki, pobudza syntezę kolagenu.  Kwas askorbinowy jest niezbędny w reakcjach zachodzących w aminokwasach, budujących łańcuchy polipeptydowe, składające się na włókna kolagenowe. Stymuluje również syntezę kwasu hialuronowego. Uszczelnia naczynia krwionośne, poprawia mikrocyrkulację oraz zmniejsza zaczerwienienia skóry. Sprzyja syntezie ceramidów skóry, przez co wzmacnia barierę lipidową naskórka, odpowiedzialną za nawilżenie skóry. Działa łagodząco, przeciwzapalnie, wspomaga gojenie uszkodzeń skóry i regenerację naskórka.

 

Artykuły