Konserwanty – czy takie złe jak je „malują”?

Obecnie konsumenci są coraz bardziej świadomi tego, co powinno, a co nie powinno, znaleźć się w kosmetyku. O ile jedne surowce kosmetyczne niekoniecznie są pożądane w kosmetykach, tak z konserwantami jest zupełnie inaczej.

Nazwa „konserwanty” pochodzi od łacińskiego słowa conservo, czyli zachowuje.

Konserwanty, czyli inaczej substancje konserwujące są niezbędnymi składnikami wszystkich kosmetyków. Dodaje się je do kosmetyków, aby przedłużyć ich trwałość. Konserwanty hamują namnażanie i rozwój mikroorganizmów, czyli bakterii, pleśni oraz wydłużają przydatność kosmetyku.

Jeśli sprawdzimy daty ważności kosmetyków to okaże się, że wiele z nich ma długą datę ważności, nawet dwa czy trzy lata. Aby uzyskać taką datę ważności producent musi użyć środków konserwujących, które muszą być bardzo efektywne w działaniu, a przede wszystkim bezpieczne dla nas – użytkowników kosmetyków.

Stosowanie konserwantów jest regulowanie prawnie.

Zgodnie z rozporządzeniem (WE) 1223/2009 – załącznik V, na terenie Unii Europejskiej obowiązuje lista dopuszczonych konserwantów używanych w kosmetykach. Zapis ten dotyczy 57 pozycji związków konserwujących, przy czym w praktyce stosowanych jest ok. 20 takich substancji. Również wytyczne Europejskiego Komitetu Naukowego ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (ang. SCCS) narzucają na producentów kosmetyków konieczność ich konserwowania w zależności od miejsca i przeznaczenia kosmetyku. I tak inaczej konserwujemy kosmetyki przeznaczone do stosowania w okolicach twarzy, śluzówek czy kosmetyk z przeznaczeniem dla dzieci.

Środek konserwujący wprowadzony do kosmetyku powinien spełniać szereg kryteriów przede wszystkim powinien być aktywny w niskim stężeniu i w szerokim zakresie pH, działać wobec szerokiego spektrum mikroorganizmów oraz być rozpuszczalny w wodzie. Najważniejsze jest by nie był toksyczny, drażniący oraz uczulający. Powinien być bezbarwny, bezzapachowy i bezsmakowy. Musi być obojętny chemicznie, odporny na działanie światła, tlenu i podwyższonej temperatury.

Aby potwierdzić działanie danego konserwantu w kosmetyku wykonuje się analizy kosmetyk-konserwanty w warunkach laboratoryjnych. Gotowy kosmetyk, który trafia na rynek do sprzedaży wiele miesięcy był badany w laboratorium w ekstremalnie trudnych warunkach, aby konsument miał pewność, że finalny produkt, który jest u niego w domu spełnia wszystkie przyjęte normy, a dla niego samego, jako użytkownika, jest w pełni bezpieczny.

W naszych kosmetykach stosuje się szereg konserwantów dobranych do kosmetyku i do jego sposobu użytkowania. Bardzo popularne są parabeny, ponieważ wykazują one wysoką skuteczność przeciwgrzybiczną oraz słabą przeciwbakteryjną. Dlatego często łączy się je z innymi konserwantami, z którymi wykazują efekt synergistyczny. Szkodliwość parabenów używanych w dopuszczalnych stężeniach nie została dowiedziona.
Dzięki konserwantom kosmetyki są bezpieczne i zachowują swoje właściwości.

 

Artykuły