Jak powstaje kosmetyk – od pomysłu do gotowego produktu.

Co nas skłania do kupna jakiegoś kosmetyku? Wyboru jednego z wielu? Na pewno podstawą jest potrzeba produktu o konkretnym przeznaczeniu, a co poza tym? Opakowanie, jego kolor, etykieta, zapach? Osoby bardziej dociekliwe sprawdzają skład, dowiadują się czy nie zawiera składników, przed którymi ostrzegają mniej lub bardziej profesjonalne doniesienia. Produkcja kosmetyków nie jest przypadkowa, jest regulowana wieloma przepisami i dokładnie kontrolowana.

Kosmetyk, który kupujemy poprzedzony jest długotrwałymi badaniami oraz testami. Sama receptura jest również przed wprowadzeniem testowana pod okiem naukowców w laboratoriach.

Aby powstał kosmetyk najważniejszy jest sam pomysł na niego. Musimy określić przede wszystkim, do kogo dany produkt będzie adresowany, jakie ma mieć działanie oraz efekty jakie chcemy uzyskać podczas stosowania. W tym momencie analizowane są również karty charakterystyk surowców kosmetycznych.

Skład produktów kosmetycznych regulują obecnie listy substancji niedozwolonych i dozwolonych z ograniczeniami (Dz.U. 2005 nr 72 poz. 642). Wśród substancji zakazanych w produktach kosmetycznych znajdują się m.in.: substancje promieniotwórcze, rakotwórcze, mutagenne i działające szkodliwie na rozrodczość (CMR), testowane na zwierzętach, modyfikowane genetycznie (GMO), wiele naturalnych wyciągów roślinnych. Istnieje również wykaz substancji, które mogą być zawarte w kosmetykach wyłącznie z zastrzeżeniem określonych ograniczeń. Przykładem takich składników są m.in.: konserwanty, barwniki i filtry UV.

Czasami zdarza się, że pomysł na kosmetyk powstaje z braku danego preparatu na rynku kosmetycznym. Naukowcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i zapotrzebowaniu konsumentów. Inspiracją do stworzenia nowego produktu mogą być również najnowsze trendy kosmetyczne, doniesienia naukowe.

Jeśli mamy już pomysł, drugim istotnym elementem jest receptura. Początkowo tworzy się recepturę wstępną. Na jej podstawie podejmuje się decyzję jaki kosmetyk będzie miał zapach oraz konsystencję. Jest ona istotna przy doborze odpowiedniego opakowania kosmetycznego. Jednak nie każdy producent decyduje się sam opracować recepturę czy zlecić to swojemu zespołowi badawczemu. Zdarza się, że niektóre marki kupują gotowe receptury. Wówczas uzyskują dostęp do gotowego kosmetyku i sami mogą zająć się już jedynie produkcją i sprzedażą. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Sam proces badawczy jest bardzo drogi. Potrzeba do tego jest również badaczy oraz technologów z ogromną wiedzą. Często jest tak, że Ci najlepsi pracują już w wielkich koncernach kosmetycznych, dlatego czasami lepiej jest zakupić gotową recepturę z zewnętrznej firmy. Mamy przez to większą szansę na skuteczność działania kosmetyku oraz zyski z jego sprzedaży.

laboratorium PILOMAX, maski WAX

Gdy już mamy recepturę bez względu na to czy sami ją stworzyliśmy, czy została kupiona to na jej podstawie zespół badawczy danej firmy analizuje skład oraz badania naukowe i na tej podstawie określa się zarys przyszłego produktu.

Następnie istotną rolę odgrywa zespół technologów danej firmy. To on dopracowuje na podstawie wielu testów i prób wykonawczych ostateczną recepturę kosmetyku oraz to jak on ma wyglądać, jako produkt finalny na półce. Tutaj kluczową rolę odgrywają badania przeprowadzone w laboratorium kosmetycznym. Są to między innymi testy obciążeniowe, w których bada się bezpieczeństwo mikrobiologiczne kosmetyku. Podczas badania, zakaża się poddawany badaniom produkt zakażeniom różnymi szczepami bakterii, grzybów oraz pleśni. Tutaj istotną rolę odgrywają konserwanty. Przed przystąpieniem do badań IN VIVO, należy sprawdzić czy układ konserwujący nasz preparat sprawdza się tak jak zakładaliśmy podczas sporządzania receptury i konsument podczas aplikowania kosmetyku może czuć się bezpiecznie.

W laboratorium kosmetycznym jest również badane samo opakowanie kosmetyczne. Naukowców oraz technologów przede wszystkim interesuje to czy produkt jest kompatybilny z opakowaniem. Czy nie zachodzą reakcje chemiczne między gotowym produktem a jego opakowaniem oraz czy nie będą one zachodziły podczas użytkowania kosmetyku. Samo opakowanie to nie tylko tubka, słoiczek czy butelka kosmetyku, który używamy. To właśnie ono pierwsze przykuwa naszą uwagę podczas dokonywania wyboru w czasie zakupów. W nim jest zawarte to, co nas najbardziej interesuje, czyli kosmetyk, ale i marketing, informacje o produkcie oraz ekologia.

W tej chwili bardzo dużą uwagę zwraca się na biodegradowalność opakowania. Ekologia podczas produkcji opakowania to bardzo istoty czynnik. Opakowanie jako pierwsze ma przykuć naszą uwagę podczas zakupów, stąd też bardzo często producenci pracują nad kształtem oraz kolorem opakowania, tak abyśmy jako pierwszy zauważyli akurat ich produkt. Istotna jest również funkcjonalność opakowania, łatwość aplikacji, pompka, dzięki której bez problemu będziemy mogli korzystać z gotowego kosmetyku. Często wybieramy właśnie taki kosmetyk ze względu na szybkie tempo życia. Dużo łatwiej jest użyć kosmetyku z pompką. Na opakowaniu znajduje się również etykieta.

Cdn.

 

Artykuły