Jak pielęgnować ciało w czasie ciąży?

Zgodnie z powiedzeniem „ciąża to nie choroba”, ciąża nie jest stanem patologicznym, jednak jest stanem powodującym wiele zmian. Wpływa w sposób istotny na ciało kobiety. W tym czasie należy bardziej starannie zająć się pielęgnacją i z większą uwagą wybierać kosmetyki. Nie wszystkie kosmetyki mogą stosować kobiety w ciąży. Należy sprawdzać dokładnie składy stosowanych produktów. Ciąża to nie choroba, jednak to dość specyficzny stan i należy postępować bardzo ostrożnie, bo nie robimy tego tylko dla siebie, mamy w sobie małego człowieka, za niego również jesteśmy odpowiedzialne.

W czasie ciąży poziom estrogenów w organizmie kobiety wzrasta znacząco. Powoduje suchość skóry. Skóra może być podrażniona, łuszcząca a nawet swędzieć. Skóra może reagować różnie na zachodzące w organizmie zmiany. Mogą pojawić się wszelkiego rodzaju wypryski, cera może zmienić się w tłustą. Nie należy leczyć się wtedy na własną rękę. Najlepiej udać się do lekarza dermatologa, który pomoże nam odpowiednio dobranymi preparatami. Zmiany mogą być różne, np. popękane naczynka na twarzy. Niestety one same się nie wchłoną, a specjalistyczne metody polegające na zabiegach zamykania naczynek można zastosować dopiero po porodzie. W czasie ciąży może pojawić się na twarzy – ciemniejsze zabarwienie wokół ust i na brodzie tzw. ostuda. Jest to normalne zjawisko występujące u większości ciężarnych. Chrońmy skórę twarzy kremami z filtrami.

Największy problem stanowi skóra brzucha, ud oraz piersi. Na niej mogą pojawić się rozstępy. Aby zminimalizować powstawanie rozstępów, należy smarować skórę jak najwcześniej. Skórę smarujemy kosmetykami przeznaczonymi dla ciężarnych bardzo delikatnie szczególnie na brzuchu. Warto robić to bardzo systematycznie, najlepiej rano i wieczorem. Skóra będzie dobrze nawilżona. Często panie w ciąży pozwalają sobie na tzw. Zachcianki, pamiętajmy jedna, że jemy DLA dwojga a ZA dwoje. Bardzo ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości wody w ciągu doby – ok. 2 l. Istotne jest również wykonywanie, w porozumieniu z lekarzem, delikatnych ćwiczeń ciała, przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Coraz szersza jest również oferta klubów fitness dla ciężarnych i dostosowana do ich potrzeb. Warto wzmacniać mięśnie kręgosłupa i brzucha. Ciężarne, zrelaksuje masaż zarówno placów jak i nóg, bo niestety obrzęki nóg to częsta dolegliwość w ciąży.

Ciężarna w gabinecie kosmetycznym

Oczywiście kobieta w ciąży może korzystać z zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Chwila relaksu jest jak najbardziej wskazana, a wiadomo, że zadbana kobieta zawsze czuje się lepiej i piękniej. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie zabiegi są wskazane dla kobiet w ciąży i gdy jeszcze nie widać naszego błogosławionego stanu poinformujmy osobę wykonującą zabieg, że jesteśmy w ciąży. Możemy zdecydować się na zabiegi na twarz, szczególnie te nawilżające. Idealnie sprawdzą się masaże delikatne i relaksujące. Unikajmy natomiast zabiegów z prądem, ultradźwiękami czy lasera.

Kosmetyki dla kobiet w ciąży.

W czasie ciąży, jak zaznaczono wcześniej, należy szczególnie zwracać uwagę na skład kosmetyków. Uważajmy na wyciągi roślinne, które mogą działać fotouczulająco. Wybierajmy kosmetyki z certyfikatami przeznaczone dla kobiet w ciąży. Kosmetyki z krótką datą zużycia, ponieważ zawierają one mniej konserwantów niż krem z długą datą przydatności np. 4 lata. W czasie ciąży ważne jest, aby nie stosować kosmetyków, które mają intensywne zapachy. Po pierwsze, w ciąży zapachy mogą sprawiać nam dyskomfort, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Po drugie substancje zapachowe bardzo często uczulają. Wybierajmy kosmetyki delikatne, mogą to być produkty jednoskładnikowe jak np. olej ze słodkich migdałów, który znany jest ze swoich właściwości ochronnych: chroni skórę przed powstawaniem rozstępów, zapobiega utracie wody, poprawia nawilżenie i jędrność skóry, jest naturalnym emolientem, zawiera w witaminy A i E, tzw. witaminy młodości. Świetnie sprawdzi się również po porodzie, podczas pielęgnacji maluszka, ponieważ chromi delikatną skórę dziecka przed odparzeniem pieluszkowym.

 

Artykuły