Czy można zapobiec siwieniu?

Włos jest wytworem naskórka. Za naturalny kolor włosa odpowiedzialne są melanocyty. Melanocyty to komórki, których zadaniem jest wytwarzanie substancji koloryzującej tzw. melaniny. Kolor włosów powstaje w ten sposób, że ziarniste cząstki barwnika osiadają na włóknach, z których zbudowany jest włos. Ciekawostką jest natomiast fakt, że pierwsze siwe włosy wcale nie są siwe! Są one koloru białego lub bladożółtego. Włosy, które pozbawione są naturalnego koloru powstają, gdy nasze melanocyty pracują w sposób niewłaściwy.

Proces siwienia włosów jest naturalnym czynnikiem związanym z wiekiem.

Naturalny, fizjologiczny proces siwienia włosów może rozpocząć się już między 30 a 40 rokiem życia. Niestety, w związku z naszym trybem życia mamy coraz częściej do czynienia z procesem, który został nazwany „przedwczesnym siwieniem”, które pojawia się już między 20 a 25 rokiem życia! Przedwczesnych przyczyn siwienia jest dużo, należą do nich między innymi niektóre choroby, bardzo silny stres (pod jego wpływem osiwieć można w ciągu kilku godzin lub dni), a także znaczne wyniszczenie organizmu, zła dieta. Chorobami wywołującymi przedwczesne siwienie włosów są:

    • anemia złośliwa,
    • genetyczna choroba Wernera czy choroba Addisona-Biermera,
    • geny, ponieważ uwarunkowania genetyczne to najczęstsza przyczyna występowania problemów siwych włosów,
    • niedobór witamin i minerałów – witaminy z grupy B (głównie B12), biotyny, kwasu foliowego, kwasu pantotenowego oraz aminobenzoesowego, a także brak cynku, miedzi, żelaza, selenu, jodu,
    • zbyt mała ilość snu w ciągu doby,
    • choroby tarczycy, przede wszystkim nadczynność,
    • problemy z nerkami, ponieważ upośledzenie ich działania często skutkuje pojawianiem się włosów pozbawionych barwnika,
    • problemy z kręgosłupem szczególnie z odcinkiem szyjnym, ponieważ istnieje duży związek pomiędzy siwieniem, a przesunięciem kręgów szyjnych,
    • palenie tytoniu, badania naukowe wykazały, iż palacze obciążeni są czterokrotnie większym ryzykiem przedwczesnego siwienia niż osoby niepalące.
Co może pomóc?

Niezależnie od tego co jest przyczyną siwienia włosów, należy tę przyczynę odnaleźć. Wtedy można starać się zahamować, a czasem nawet odwrócić proces siwienia. Na pewno faktem jest, że o siwe włosy należy dbać równie troskliwie, co o włosy z naturalnym barwnikiem. Ważna jest odpowiednia dieta, zbilansowana i bogata przede wszystkim w witaminy szczególnie z grupy B, cynk miedź, selen żelazo i jod. Ograniczać ekspozycję włosów na promieniowanie UV, ponieważ ono również powoduje zanik melanocytów, a przy siwych włosach ich praca już jest upośledzona.

Skuteczny w walce z siwymi włosami jest olej goździkowy, posiada on zdolność przyciemniania włosów. W tym celu należy go wcierać w skórę głowy oraz włosy, najlepiej wieczorem, pozostawić na noc, a rano umyć włosy. Farbowanie włosów – sposób stosowany przez większość kobiet w celu szybkiego pozbycia się problemu. Farbowanie u znacznej części mężczyzn nie budzi akceptacji, postrzegane jest jako mało męskie. Tak naprawdę farbowanie nie likwiduje problemu z siwymi włosami, a jedynie go maskuje. Zamiast farbowania lepsze są napary z szałwii, orzecha włoskiego czy czarnej herbaty, które również przyciemniają włosy. Również skrzyp ma działanie wzmacniające włosy oraz stymulujące produkcję melaniny. Może być stosowany w formie naturalnej lub w formie suplementów – preparatów przeznaczonych do zażywania doustnego lub do stosowania miejscowego.

Czym pielęgnować siwe włosy?

To chyba najczęściej zadawane pytanie osób z siwymi włosami. O takie włosy również dbamy przez mycie ich szamponem i stosowanie odżywek do włosów. Szampony przeciw siwieniu zawierają wyciągi roślinne bogate w fitopigmenty, a te przy regularnym stosowaniu, powodują stopniowe przyciemnienie włosów. W przypadku włosów siwych, które pod wpływem promieniowania słonecznego zmieniły kolor na żółtawy, zastosowanie szamponu skutkuje uzyskaniem odcienia brązowego. Dobry szampon do włosów siwych powinien zawierać wyciąg z drożdży piwnych, które są bogatym źródłem protein, witamin z grupy B oraz minerałów. Proteiny pomagają chronić włosy przed uszkodzeniami zewnętrznymi, przyczyniając się do ich odbudowy i poprawy elastyczności. Witaminy z grupy B stymulują wzrost włosa.

Odżywka do siwych włosów powinna zawierać jak największą ilość składników nawilżających, ponieważ takie włosy również potrzebują nawilżenia. Odżywka powinna mieć w składzie np. aloes, proteiny jedwabiu czy mleka.

 

Artykuły