Cellulit – zwalczać w domu czy gabinecie kosmetycznym?

Temat cellulitu został poruszony już w jednym z wcześniejszych artykułów. Jak jednak pozbyć się cellulitu? Jak z nim walczyć? Co jest najbardziej skuteczne? Cellulit ma według najnowszych badań ok. 90 procent wszystkich kobiet. Problem ten dotyczy zarówno młodych kobiet jak i nieco starszych. Nie jest powiedziane, że tylko otyłe kobiety mają z tym problem, osób szczupłych również on dotyka. Już nawet nastoletnie dziewczyny mają kłopot z cellulitem.

Wieloletnie badania w dziedzinie medycyny estetycznej wyodrębniają dwa rodzaje cellulitu:

  • Cellulit wodny, który powstaje na skutek braku równowagi w gospodarce hormonalnej. W wyniku tego organizm w nadmiernych ilościach gromadzi rezerwy wody i tłuszczu w tkankach. Często z tym defektem borykają się młode dziewczyny w okresie dojrzewania, a także przyszłe mamy, które przechodzą ciągłe zmiany hormonalne w czasie ciąży.
  • Cellulit lipidowy, jest następstwem nieprawidłowego rozpadu tłuszczów prostych. Jeżeli komórki tłuszczowe w nadmiarze gromadzą energię w postaci cukrów i tłuszczów to powiększają się. Duże komórki tłuszczowe, ułożone w grupach, tworzą nierówną, bruzdowatą fakturę pod skórą.

 

Podczas walki z cellulitem najważniejsza jest systematyczność. Najlepsze efekty przynosi zróżnicowana walka ze skórką pomarańczową. Ważna jest zarówno dieta, zabiegi kosmetyczne, ale także ćwiczenia. To wszystko wykonywane równocześnie przynosi największy efekt.

Jak walczyć z cellulitem w domu?

Przede wszystkim odpowiednia dieta. Powinna być ona zbilansowana i bogata w warzywa i owoce oraz dużą ilość błonnika. Większa ilość posiłków, ale mniejszych, lepiej jeść pięć mniejszych posiłków niż jeden ogromny. Warto wprowadzić do diety rytuał picia zielonej herbaty, ponieważ pomaga oczyszczać organizm. Warto pić też dużą ilość wody, aby odpowiednio nawadniać organizm i usuwać z organizmu toksyny.

Kawa jest przyjacielem w walce z cellulitem, zostało udowodnione, że kawa ma właściwości ujędrniające i bierze udział w rozkładzie komórek tłuszczowych. Kofeina powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Wykorzystanie ziaren kawy w zabiegach na skórkę pomarańczową ma działanie stymulujące, dodaje energii oraz wykazuje również właściwości przeciwstarzeniowe. W domu można samodzielnie wykonać peeling kawowy – 2 łyżki mielonej kawy mieszamy z 1 łyżką soli oraz niewielką ilością oliwy i połową łyżeczki cynamonu. Peelingiem masujemy ciało na początku codziennie, po miesiącu raz na tydzień. Efekty z pewnością będą zauważalne.

Ruch – kiedy tylko możemy ruszajmy się, spacerujmy i ćwiczmy. Regularnie wykonywane ćwiczenia przynoszą pozytywne efekty. Pomagają w spalaniu tkanki tłuszczowej i ujędrniają ciało.

Jak walczyć z cellulitem w gabinecie kosmetycznym?

Do walki z cellulitem służą następujące zabiegi:

Drenaż limfatyczny – specjalistyczny masaż, który poprawia przepływ limfy i przyspiesza usuwanie z organizmu toksycznych produktów przemiany materii. Zmniejsza opuchliznę nóg i wygładza skórę. Można go wykonywać ręcznie lub za pomocą specjalnych aparatów.

Mezoterapia – zabieg wykonuje się w dwóch formach – igłowej i bezigłowej. Polega on na dostarczaniu poprzez skórę odpowiednio dobranych koktajli odżywczych. Efekt następuje bardzo szybko, ze względu na miejscowe działanie zabiegu.

Masaż bańką chińską do masażu wykorzystuje się gumowe bańki chińskie, które bardzo mocno zasysają masowany obszar. Energiczne ruchy bańką masują tkankę tłuszczową, rozbijając w ten sposób jej komórki. Za pomocą podciśnienia, jakie wytwarza się między bańką a skórą, z tkanek jest odciągana limfa i zanieczyszczenia. Komórki skóry są przekrwione i wzbogacone w tlen. Masaż można wykonać również specjalną pompą ssącą, która jak bańka chińska zasysa skórę i rozbija cellulit.

Zabiegi antycellulitowe okłady z naturalnych alg, maski czekoladowe lub maski na bazie kawy. Zabiegi w gabinetach kosmetycznych często wykonywane są na ciepło, np. ciało z nałożoną maską owijane jest w koc termiczny. Tak wykonany zabieg świetnie pobudza krążenie krwi, dzięki czemu składniki aktywne z maski szybko trafiają w czuły punkt problemu, jakim jest cellulit. Wykonując zabiegi 2 razy w tygodniu, w serii 6-12 zabiegów, efekty utrzymają się do kilku miesięcy.

 

Artykuły